כיצד להפוך לפסיכולוג ספורט

ד"ר רועי סמואל, יועץ, חוקר, ומרצה בפסיכולוגיה של הספורט והפעילות הגופנית

שלום רב,

רבים פונים אליי גביי לימודים ועבודה בתחום הפסיכולוגיה של הספורט, ולפיכך אני מרכז פה תשובות לשאלות נפוצות:

מהו פסיכולוג ספורט?

בעולם המונח "פסיכולוג ספורט" שונה ממדינה למדינה, אולם ברוב המקרים מדובר במי שקיבל הכשרה פורמאלית בפסיכולוגיה בתואר ראשון והמשיך לתואר שני ו/או שלישי בפסיכולוגיית ספורט, במוסדות אקדמאיים המציעים תארים שלמים בתחום זה. באנגליה, למשל, פסיכולוג ספורט חייב להיות מוכר על ידי ארגון הפסיכולוגים הבריטי והוא בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני ו/או שלישי בפסיכולוגיית ספורט. פסיכולוגי ספורט עוסקים בייעוץ לספורטאים ומתאמנים, הוראה של התחום בקורסים אקדמאיים והכשרות למאמנים, ובמחקר בתחום. ישנם פסיכולוגים העוסקים בשלושת התחומים וישנם מתמחים באחד או שניים מהתחומים (למשל, הוראה ומחקר).

בישראל תחום פסיכולוגית הספורט אינו מפותח כפי שקיים במדינות אחרות, ועד לאחרונה לא היו קיימים מוסדות להשכלה גבוהה המציעים תארים מתקדמים בתחום. כיום, אוניברסיטת רייכמן החלה לטפח את התחום וישנה חטיבה בפסיכולוגיית ספורט וביצוע במסגרת התואר השני בפסיכולוגיה חברתית וכן דוקטורט. המרצים הינם מומחים מובילים בתחומם בפסיכולוגיה של הספורט.

https://www.runi.ac.il/he/schools/psychology/graduate/social-psy/pages/sports-psychology-division.aspx

יש להבין כי בישראל המונח "פסיכולוג ספורט" איננו מוגדר לפי חוק הפסיכולוגים והתמחות פסיכולוגים בתחום זה לא מוכרת, בשלב זה, על ידי משרד הבריאות. למעשה לפי החוק במדינת ישראל גם פסיכולוג מוסמך אשר למד פסיכולוגיית ספורט איננו רשאי לקרוא לעצמו "פסיכולוג ספורט". על מנת להיחשב פסיכולוג מוסמך במדינת ישראל יש לסיים תואר ראשון ושני במוסד אקדמאי מוכר על ידי "פנקס הפסיכולוגים" (הגוף האמון על רישום פסיכולוגים מטעם משרד הבריאות) אשר יכיר בתארים אלה. במידה והתארים שלכם יוכרו על ידי "פנקס הפסיכולוגים" תוכלו להיות מוכרים כפסיכולוגים, אולם לא תוכלו להשתמש בתואר "פסיכולוג ספורט" לפי חוק. 

ישנם בישראל מספר אנשי מקצוע העוסקים בתחום, מעטם קיבלו הכשרה מקצועית בחו"ל ורובם הם פסיכולוגים בתחומים אחרים המעניקים ייעוץ לספורטאים. כמו כן, קיימים יועצים מנטאליים וקואצ'רים (מאמנים אישיים, מאמנים מנטאליים) אשר לקחו מספר מצומצם של קורסים בתחומים קשורים (למשל הצבת יעדים) ונותנים ייעוץ לספורטאים. רבים מאנשים אלה מגדירים את עצמם כ"פסיכולוגי ספורט" ולמעשה לא קיבלו הכשרה מקצועית מוכרת ויסודית בתחום. לקריאה על תהליך קבלת רישיון פסיכולוג:

 http://www.health.gov.il/Subjects/MedicalAndHealthProfessions/Psychology/Pages/OccupationLicenseApplication.aspx

מהם לימודי פסיכולוגיית ספורט אמיתיים והיכן ניתן ללמוד?

המסלול שאני ממליץ הוא ללמוד בישראל או בחו"ל תואר ראשון בפסיכולוגיה ולאחר מכן תואר שני ו/או שלישי בפסיכולוגיית ספורט. עד לאחרונה מי שרצה ללמוד את התחום באופן מקצועי ויסודי ולרכוש השכלה אקדמאית איכותית חייב היה לפנות לאוניברסיטאות בחו"ל. כיום, כאמור, אנו מציעים באוניברסיטת רייכמן חטיבה בפסיכולוגיה של הספורט במסגרת התואר השני בפסיכולוגיה חברתית עם שאיפה שבעתיד נציע תואר שני מלא בפסיכולוגיית ספורט.

המדינות המובילות בחו"ל בהן ניתן ללמוד לתואר שני ו/או שלישי בתחום באנגלית הינן ארה"ב, אנגליה, אוסטרליה, וקנדה. קיימים לימודים אף באירופה ואסיה, אולם בשפות אחרות מאנגלית. בחירת האוניברסיטה והתוכנית תלויה בגורמים כגון יכולתכם הכלכלית, רמת השכלתכם (תואר ראשון מוכר, מבחני TOEFL ו-GRE), מאפיינים תרבותיים ומקצועיים (למשל, האם אתם רוצים לעסוק בתחום באירופה או בארה"ב, לאיזה ענפי ספורט אתם נמשכים). בכל אוניברסיטה התוכנית שונה, למשל באנגליה התואר השני הוא במשך שנה ובארה"ב בין שנתיים לשלוש. בלימודים יש היבטים מקצועיים (למשל, כלים לעבודה ייעוצית מול ספורטאים ומאמנים, אתיקה מקצועית), תיאורטיים (גישות ותיאוריות שונות בנושאים כגון מוטיבציה, לחץ, ריכוז), מחקריים (תיזה או דוקטורט), ומעשיים (עבודה מעשית בשטח עם ספורטאים). לאורך התוכנית והיקפה יש חשיבות מבחינת הדרישות של "פנקס הפסיכולוגים" ומאוד חשוב לוודא עם אנשי "פנקס הפסיכולוגים" שאכן יכירו בתוכנית לפני שאתם נרשמים אליה. בדרך כלל באתרי האינטרנט של התוכניות המובילות בתחום ניתן לקרוא על איכות התוכנית ודירוגה האקדמאי. ניתן להתעניין בתוכניות אקדמאיות דרך האגודות המקצועיות הבאות:

אנגליה http://www.bases.org.uk/

ארה"ב https://www.appliedsportpsych.org/

אירופה http://www.fepsac.com/

בינלאומי http://www.issponline.org/

יש בזה עבודה?

כמו בכל תחום עיסוק, היכולת להתפרנס מפסיכולוגיית ספורט תלויה במספר גורמים כגון איכותכם כאנשי מקצועי (השכלתכם, ניסיונכם הספורטיבי והמקצועי, האישיות והכריזמה שלכם), אפשרויות תעסוקה, וקשרים בתחום הספורט. ישנם בישראל אנשי מקצוע שלמדו את התחום ומתקשים למצוא עבודה ומצד שני מאמנים מנטאליים מסוגים שונים שמוצאים תעסוקה בעקבות קשרים אישיים. לפיכך, זה מאוד תלוי ביכולת שלכם לייצר תעסוקה ובהזדמנויות הקיימות. יש להבין כי במדינת ישראל פעילות הספורט הינה מאוד מצומצמת בהיקפה, ומרוכזת בעיקרה במרכז הארץ. יש יתרון לאנשי מקצוע מוכשרים שלמדו את התחום באופן רציני ויכולים לעסוק בהוראה או מחקר, בנוסף לייעוץ.

כדאי לי ללכת לתחום זה?

זהו תחום מעניין ומאתגר בעיקר לאנשים שמגיעים עם רקע ספורטיבי חזק כגון ספורטאי עבר או מאמנים. פסיכולוגיית ספורט הוא תחום בצמיחה מתמדת ומתפתח לכיוונים שונים כגון פסיכולוגיה של צבא ומשטרה, פסיכולוגיה של טייסים ונהגי מרוצים. בשנים האחרונות נוצר ממשק מעניין אף בין פסיכולוגיית הספורט והעולם העסקי. אולם, יש לקחת בחשבון שאפשרויות התעסוקה בישראל מוגבלות בהשוואה לעולם, ולפיכך חשוב להתפתח מקצועית באופן שיאפשר לכם השתלבות בכל תת-תחום של מחקר, הוראה, וייעוץ.