חוויות של ספורטאים בפציעה חמורה כאירוע-שינוי בקריירת הספורט

ד"ר רועי סמואל, יועץ, חוקר, ומרצה בפסיכולוגיה של הספורט והפעילות הגופנית

המחקר נערך על ידי ד"ר רועי סמואל (פסיכולוג ספורט במדיקס) ופרופ' גרשון טננבאום, בעזרת צוות הפיזיותרפיה של מדיקס. במחקר זה, שהינו ייחודי ברמה הבינלאומית, עקבנו אחרי ספורטאים שעברו במדיקס שיקום בעקבות פציעה חמורה של קרע ברצועה הצולבת בברך.

העברנו להם שאלונים בתחילת הפציעה, באמצע הפציעה (התחלת הריצה על ההליכון) ובעת החזרה לפעילות. רצינו לבחון את התגובות הרגשיות שלהם לפציעה, את דרכי ההתמודדות שלהם עם הפציעה, את התמיכה החברתית-רגשית והמקצועית שלהם, ואת הזהות-העצמית שלהם בעקבות הפציעה. 

זיהינו ותיארנו במאמר 6 מקרים ספציפיים של ספורטאים שהחלימו מן הפציעה, כאשר היו מאפיינים דומים כמעט לכולם: הם הגיבו בתחילה באופן רגשי שלילי לפציעה ולאחר מכן בהדרגה התגובה הרגשית הפכה לפחות שלילית. כמו כן, הם שמרו על הזדהות גבוהה עם תפקיד הספורטאי ("זהות ספורטיבית" גבוהה), כלומר לא ניתקו עצמם מתפקיד הספורטאי לאורך כל שלבי הפציעה. לבסוף, הם קיבלו החלטות מודעות להתמודד באופן אקטיבי עם הפציעה שלהם ולבצע את כל שנדרש על מנת לחזור לפעילות הספורטיבית.

המחקר תמך ברעיון שפציעה קשה הינה אירוע משמעותי ושלילי בקריירת הספורט הדורש מספורטאים מוטיבציה גבוהה ושימור של זהות ספורטיבית על מנת להתמודד באופן יעיל עם הפציעה. ישנה חשיבות לפיזיותרפיסטיים ורופאים לבחון את התגובות הרגשיות של הספורטאים בתחילת תהליך הפציעה ולבסס איתם "החלטה לשינוי" על מנת להתמודד היטב עם הפציעה.

לקריאת המאמר המלא לחצו