אוסתיאופתיה

האוסטאופתיה הולכת ותופסת יותר ויותר מקום על מיטת העיסוי הספורטיבי. האוסטאופתיה היא למעשה שיטת טיפול אשר בעזרת לחיצות ומתיחות עדינות משחררת אזורים נוקשים וחסרי תנועה ומעוררת לתהליך של התאוששות – הנה השיטה ועקרונותיה

מהי אוסטאופתיה

מדובר בטיפול ידני לבעיות שרירים, גידים ומפרקים. גישה זו שייכת לתחום הפרא-רפואי ובמסגרתה המטפל מנסה לאבחן את מקור הכאב ולטפל באיברים מסוימים תוך שימוש בידיו בלבד.

האוסטאופתיה רואה קשר הדוק בין מבנה הגוף לבין האופן שבו יתפקד. מדובר ברפואת מגע בה ידיו של המטפל הן כלי העבודה העיקרי. איבחון הבעיה נעשה באמצעות הסתכלות ומישוש של הרקמות והאיברים הבעייתיים, מישוש שמגלה הבדלים עדינים של נוקשות, גמישות, חום, תנועתיות.

בטיפול ישתמש האוסטאופת בידיו כדי ליצור לחיצות ומתיחות עדינות, הנעות ומניפולציות, שמטרתן לשחרר אזורים נוקשים וחסרי תנועה, להחזיר אותם לתיפקוד תקין ולעורר תהליך של התאוששות. הטיפול האוסטאופתי בטוח ומומלץ לבני כל הגילאים: תינוקות, ילדים, מבוגרים וקשישים.

באוסטאופתיה שלוש טכניקות והן:

  • אוסטאופתיה סטרוקטוראלית (Structural Osteopathy): טיפול במערכת שלד-שרירים: מפרקים, שרירים, גידים, רצועות ורקמת החיבור. הטיפול שמורכב מעיסוי רפואי/ספורטיבי, לחיצות ומשיכות, מוביליזציות ומניפולציות משפר את התנועתיות של עמוד השדרה ושל הגפיים ומחזיר את ההתאמה המבנית של השרירים והשלד, על מנת שנוזלי הדם והלימפה יזרמו כראוי. שיטה זו מאוד קרובה לעיסוי והיא אף מטפלת בכל הגוף.
  • אוסטאופתיה ויסראלית (Visceral Osteopathy): טיפול באיברים הפנימיים לשם שיפור תיפקודם. האיבחון והטיפול מתבצעים באמצעות מישוש ועיסוי עדין של האיברים בחלל הבטן וחלל החזה, וכמו כן משפיע על מערכת העצבים האוטונומית.
  • אוסטאופתיה בשיטת קראניו-סאקראל (Cranio-Sacral Osteopathy): טיפול בעצמות הגולגולת. באמצעות טיפול עדין ומדויק במיוחד ניתן לשפר את התנועתיות של עצמות הגולגולת ולהסדיר את הקצב של התנודתיות הזעירה שלהן. תהליך זה גורם לשחרור מתחים בקרום החיצוני של המוח ולשיפור בזרימת הנוזל המוחי-שידרתי (Cerebrospinal Fluid) אל עצם העצה (Sacrum) .טיפול דרך עצבים קרניאליים עוזר לספורטאים בזמן לחץ תחרותי ומוריד אותו.