דיקור יבש – דיקור מערבי

מהו דיקור יבש? או בשמו השני דיקור מערבי?

דיקור יבש הינה שיטת טיפול מערבית המטפלת בבעיות שריריות (miofascial) שונות על ידי דיקור השריר בהתאם למיקום אותו מאתר המטפל. 

דיקור יבש הוא צורת דיקור סיני שהותאמה למודל הרפואי המערבי. זה נקרא לפעמים גם דיקור רפואי או דיקור מערבי.

בדיקור יבש, נקודות הדיקור נבחרות על סמך עקרונות אנטומיים ונוירו-פיזיולוגיים, ולא על פי עקרונות הרפואה הסינית המסורתית המשמשים בדיקור קלאסי. הוא משמש לעתים קרובות על ידי רופאים, פיזיותרפיסטים, כירופרקטורים ואנשי מקצוע אחרים בתחום הבריאות כטיפול משלים כדי לסייע בניהול כאב ותסמינים אחרים הקשורים למצבים שונים.

הנקודות הנדקרות בשריר לרוב יתוארו כ trigger points והכוונה היא לנקודות בשריר בהן קיימת "הילכדות" של הסיבים. המחט משחררת את ההילכדויות הללו. 

בהתאם לתלונות המטופל, מבצע הפיזיותרפיסט בדיקה מקיפה לאיתור מקור הסימפטומים. במידה ומצא "trigger points", מוחדרת על ידו מחט לעור (דיקור שטחי) ולשרירים (דיקור עמוק).

מטרת הדיקור היא לשחרר בצורה עמוקה את הקשרים הנוצרים בין סיבי השריר,להקל על הכאבים בזמן המגע באותה נקודה וזאת באמצעות השארת המחטים בעור למספר דקות.

דיקור מוצלח ילווה ב"קפיצות" קלות של השריר בזמן הדיקור (local twich), תחושת לחץ המדמה שריר שמתכווץ בצורה חזקה ו"הרגשת" המקום הנדקר כ24-48 שלאחר הטיפול.