פסיכולוגיית ספורט

פסיכולוגיית ספורט/פסיכולוג ספורט

פסיכולוגיית ספורט – מה זה, ולמי זה מתאים?

 ד"ר רועי סמואל – יועץ, חוקר ומרצה בפסיכולוגיה של הספורט, הביצוע והפעילות הגופנית

מהי פסיכולוגיית ספורט?

פסיכולוגיית ספורט הינה ענף הן של הפסיכולוגיה הכללית (כחלק מפסיכולוגיה חינוכית), והן של מדעי הספורט השונים (פיזיולוגיה, ביומכניקה, תזונה). היא מוגדרת כתחום מחקר מדעי של הגורמים הפסיכולוגיים הקשורים להשתתפות וביצוע בספורט, וכן היישום המעשי של ידע זה לסייע לאנשים למצות יכולות ולהתגבר על קשיים בתחומי פעילות אלה.
פסיכולוגיית ספורט עוסקת במגוון תחומים הקשורים לפעילות ספורטיבית כגון מוטיבציה, התמודדות עם לחץ של תחרות, ביטחון-עצמי, מערכות יחסים בין ספורטאים למאמנים, דינאמיקה בין שחקני קבוצה, הצבת והשגת יעדים, מיקוד קשב וריכוז, הכנה מנטאלית לתחרות, התמודדות מנטאלית עם פציעות ספורט, שינויים בקריירה הספורטיבית ועוד.
תחומים אלה משפיעים לא רק על ספורטאים הישגיים, אלא למעשה על כל אדם העוסק בביצוע ושואף למצות את יכולותיו: אנשי עסקים, אומנים מבצעים, טייסים, נהגי מרוץ, פוליטיקאים וכדומה. המשותף לכל המקצועות הללו הינו הצורך להציב מטרות ולהשיגם, לשמור על מוטיבציה גבוהה לאורך זמן, לעמוד בלחצים ומבחנים, להתמודד עם קשיים ומפלות, ולבצע בצורה מיטבית. תחומים אלה נחקרים ברמה מדעית-אקדמית על-ידי חוקרים בפסיכולוגיה של הספורט.

הגישה המקצועית המתקדמת בעולם הפסיכולוגיה של הספורט הינה הוליסטית. לפי גישה זו, פסיכולוגים של הספורט מלווים ספורטאים ומבצעים שונים לאורך הקריירה שלהם, בתקופות של הצלחות, תקופות של משברים, ובתהליכי שינוי, וזאת על מנת לפתח איזון בין הפעילות הספורטיבית ושאר תחומי החיים ויצירת בריאות נפשית. כלומר, פסיכולוגיית ספורט איננה עוסקת רק בביצועים, אלא בהיבטים נרחבים יותר של החיים והתפתחות הקריירה של ספורטאים ומבצעים.

מי נותן ייעוץ בפסיכולוגיית ספורט?

פסיכולוגים בעלי תואר ראשון בפסיכולוגיה כללית ותואר שני (או שלישי) בפסיכולוגיה של הספורט. הייעוץ ניתן לקשת רחבה של לקוחות: ספורטאים חובבים ומקצועניים, קבוצות ספורט, אנשי עסקים, אומנים מבצעים, אנשי כוחות הביטחון. הייעוץ יכול להתבצע בצורה פרטית או במסגרת קבוצתית. כמו כן, ניתן להעניק ייעוץ והדרכות למאמנים, שופטי ספורט, ואגודות ספורט.
חשוב מאוד לבדוק את ההכשרה המקצועית של היועץ טרם התחלת ההתקשרות המקצועית. פשוט לשאול מהי ההכשרה שלו או שלה, ולבקש לראות תעודות סיום של תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בפסיכולוגיית ספורט. ניתן לבדוק בפנקס הפסיכולוגים האם היועץ רשום כפסיכולוג במשרד הבריאות. כמו כן, רצוי לקבל המלצות מספורטאים או ארגוני ספורט אשר העסיקו את היועץ ומוכנים להעיד על מקצועיותו. כצרכנים נבונים חשוב לבדוק את המקצועיות והאמינות של היועץ בפסיכולוגיית ספורט טרם התחלת התהליך הייעוצי. יועץ בפסיכולוגיית ספורט הוא נותן שירות בדיוק כמו יועץ ברפואת ספורט או בתזונת ספורט ולכם יש את הזכות לקבל מידע על הכשרתו ומקצועיותו!

מה היתרונות של ייעוץ בפסיכולוגיית ספורט במרכז מדיקס?

הייעוץ נעשה במרכז מדיקס הממוקם בבניין האולימפי בתל-אביב, באווירה של ספורט. במרכז נמצאים באופן שגרתי ספורטאים רבים, המקבלים שירותי רפואה ומדע בספורט, כך שהלקוח מרגיש בנוח. השירותים הרב-תחומיים שמציע מרכז מדיקס מאפשרים לאנשי המקצוע לתקשר ביניהם, בעת הצורך, ולהעניק את התמיכה המקצועית הטובה ביותר עבור הלקוח. לפיכך, אם קיים צורך בהתייעצות עם רופא ספורט, אורתופד מומחה, מומחה אולטרסאונד, פיזיותרפיסט, פיזיולוג, תזונאית ספורט או מאמנים,  ניתן לעשות זאת בקלות ומהירות, תוך שמירה על פרטיות הלקוח ואתיקה רפואית ברמה הגבוהה ביותר.

ליצירת קשר לקביעת תור אצל ד"ר סמואל:

סלולרי: 0523-407409
אימייל: [email protected]

פסיכולוגיית ספורט/פסיכולוג ספורט במדיקס